NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО
7134
Авансцена

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи служебният заместник-министър на културата Виктор Стоянов по време на днешното заседание на парламентарната комисия по културата и медиите. „Пред нас се открива една изключителна възможност. В началото на 46-ата сесия на ЮНЕСКО към българската страна е отправено предложение да издигне кандидатурата си за председател и домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство през 2025 г

| 25 Юли 2024, 16:26 ч.
България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО
България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО
Снимка © Христо Касабов / БТА

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи служебният заместник-министър на културата Виктор Стоянов по време на днешното заседание на парламентарната комисия по културата и медиите.

“Вирджиния балет” при Младежки дом - Велико Търново спечели три златни, три сребърни и три бронзови отличия на Световното танцово първенство в Нидерландия, съобщи хореографът от школата Мария Казарина. То се проведе в град Венло, а за да се явят на финалите като представители на старата столица и България, танцьорките се бяха класирали в челната тройка в голяма част от категориите на националните квалификации през месец март, посочи тя.

На световните финали школата се представи с 23 хореографии в различни възрастови категории и стилове – класически балет, балет на палци, съвременни и характерни танци, джаз и шоу.

На първо място в света в характерни танци – мини (6-9 години) се нареди хореографията на Виргиния Казарина “Алегрия”, а второто злато е за китайската хореография на Сергей Казарин The wind of beauty в категория adults до 22 го

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие на великотърновския театър "Страната на усмивките". Това каза на пресконференция режисьорът на спектакъла Вера Петрова, която е заместник-директор на Софийската опера и балет. 

Премиерата ще е на 4 юли от 19 ч. в Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" в старата столица, а на 19 юли оперетата ще бъде представена на откритата сцена на Царевец, като част от Оперен сезон "Сцена на вековете".

"Страната на усмивките" е рядко поставяно заглавие, особено в България, но за великотърновския театър това е третата му постановка, посочи директорът на културната институция Васил Вълчев.

Началото поставят Недялко Ковачев, заедно с Грую Герданников като диригент, през 1985 година. През 2010 година, която е първата в мандата на Вълчев като директор, той започва точно с това заглавие. Тогава

Документалната поредица на Епъл Ти Ви плюс с названието „Кей-поп Айдолс“ (K-pop Idols) предлага задълбочен поглед към това как кей-поп индустрията приема и разгръща нови идеи, като същевременно се бори с предизвикателствата, предаде Асошиейтед прес. 

Поредицата от шест части представя корейско-американската звезда Джеси и изгряващи кей-поп групи като Cravity и Blackswan, като документира възходите и паденията в кариерите им. 

Музикалният жанр кей-поп е известен с комбинацията от вокали и прецизна хореография. Членовете на момичешката мултинационална група Blackswan Фату Самба и Алена Смит с псевдоним "ЕнВи" (NVee) казаха пред Асошиейтед прес, че репетират до 10 часа дневно. Това включва хореография и вокални сесии преди да започне сезона, свързан с поредица от събития за популяризиране на последните им песни. 

След като сключат догово

В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.

Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява. 

Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.

Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.

Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.

Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.

Суифт беше призната и за „Изпълнителк

„Пред нас се открива една изключителна възможност. В началото на 46-ата сесия на ЮНЕСКО към българската страна е отправено предложение да издигне кандидатурата си за председател и домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство през 2025 г.“, каза той. 

По думите му в рамките на сесията са водени разговори, от които е установена положителна нагласа от страна на делегатите на различните държави. В случай, че България подаде документи и кандидатства за домакинството, такова предложение трябва да се гласува на 30 юли, по време на настоящата сесия в Делхи, стана ясно по време на заседанието.

Виктор Стоянов посочи, че за последен път страната ни е била домакин на подобен форум на ЮНЕСКО през далечната 1985 г., когато е организирана сесията на Генералната конференция на организацията. На 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО се очаква да се включат делегации от 150 държави или около 1500 души. 

„Подготовката и провеждането на срещата могат да изведат България във фокуса на вниманието на световната общност с богатото си материално културно наследство, с природните си забележителности и не на последно място – с богатото си нематериално културно наследство и многообразие. Домакинството на страната ни, 40 години след 1985 г., би спомогнало да бъдат затвърдени позиции за вписани обекти на България в световното културно и природно наследство и съответно – да ни помогне за нашата кауза да запазим статута на Несебър в списъка на световното културно и природно наследство“, посочи заместник-министърът на културата. Паралелно към основната сесия се организират и специализирани форуми, както и събития от различни държави. Според процедурните правила сесията се провежда в рамките на 10 дни през месеците юни, юли, като задължително започва в неделя и приключва в сряда. 

Министерството на културата предлага България да определи проф. д-р Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей в Русе, в личното му качество на учен, за председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, която евентуално би се провела в София през следващата година, посочи още Стоянов. По думите му разходите по подготовката на такъв форум биха били на стойност между осем и 10 милиона лева. Това е съвсем примерен бюджет на базата на предишни сесии на ЮНЕСКО, обясни той.

Последната за сезона премиера на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич е постановката „Лудориите на Карлсон“ по книгата на Астрид Линдгрен. 

Това съобщи на пресконференция директорът на театъра Петър Петков. Той каза още, че това е една много хубаво, много живо и много актьорско представление. 

„Най-хубавото е, че децата много ще му се радват. В тази постановка взима участие и най-новото попълнение на трупата Елена Георгиева“, каза още Петков. 

Режисьор е Леонард Капон, в ролите влизат Валентин Иванов, Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова и Росен Радев. Музиката е на Пламен Петков, а София Митева отговаря за художественото ателие и кукли.

Режисьорът Леонард Капон каза, че винаги е харесвал Астрид Линдгрен като автор. „Каквото и да прочетеш от нея, винаги е много съвременно и се отнася за всяко време. Отключва въображението и на го

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръководството на театъра.

Спектакълът е нов в афиша, негови автори и режисьори са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. Сценографията е дело на Христина Тодорова, а композитор е Георги Гарчов. В ролите участват актьорите Мила Топалова, Тихомир Иванов, Мариана Кирилова и Венелин Първанов.

През 2023-2024 година куклен театър „Патилан“ се похвали с един от най-силните си сезони - 85 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София. 

Музеят „Леополд“ представя изложба, озаглавена „Блясък и мизерия“, представяща изкуството на „Новата предметност“ в Германия през 20-те и 30-те години на ХХ век за първи път в Австрия.

С около 150 експоната от известни международни музеи и частни колекции, около 100 картини, 40 творби на хартия, както и фотографии и архивни материали, експозицията показва това определящо за онова време течение в изобразителното изкуство в Германия.

Художественото движение „Нова предметност“ води началото си от 1925 година, когато Густав Фридрих Хартлауб организира изложба под това име, контрастираща с експресионизма, чийто индивидуалистичен модел не е в състояние да регистрира ситуацията на духовна и политическа криза или нейните реалности.

Хартлауб разграничава две течения на движението „Нова предметност“: политически ориентирано ляво движение, определяно от критиката на цивилиз

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

„Разбира се, всички институции обичат да играят на сигурно и да са подготвени предварително, но има и съответните притеснения с това доколко България би се справила“, посочи Виктор Стоянов.

На въпрос от страна на Петър Николов (ГЕРБ-СДС) относно възможностите на Министерството на културата (МК) да се заеме с такава организация и необходимостта от сътрудничества с други ведомства, Стоянов отговори, че екипът на МК ще работи в пълно съдействие с Министерството на външните работи, с Министерството на околната среда и водите.

Според Манол Пейков (ПП-ДБ) е важно тази инициатива да бъде подкрепена. „Мисля, че трябва да трупаме самочувствие като държава да организираме подобни форуми“, отбеляза той. По думите му служебното правителство може да се заеме с това, защото инициативата е престижна и за нея трябва да има приемственост. Смятам, че едва ли ще има парламентарна група, въпреки нашите политически различия, която да се противопостави на тази инициатива, каза още Пейков.

„Аз, доколкото разбирам, по-скоро се изисква някаква символна подкрепа – дали желаем да се приеме това предложение. Естествено, че едва ли някой ще каже, че е лошо да дойде сесията на ЮНЕСКО и да се проведе в България“, отбеляза Тома Биков (ГЕРБ-СДС). Според него, ако едно такова предложение бъде прието, то организацията за неговото осъществяване би паднала върху изпълнителната власт. „За мен е много рискова тази покана, изобщо – приемането на тази покана. Защото ако не го организираме добре и качествено, и нямаме такава възможност, ефектът от много положителен би могъл да стане много отрицателен. И затова мисля, че в следващите много малко дни, които остават, трябва да се стигне до някакъв консенсус в рамките на правителството“, каза още Биков.

Колегата му Петър Николов (ГЕРБ-СДС) отбелязва по време на заседанието, че „за мен това е изключителен шанс за България, който не трябва да бъде пропускан по никакъв начин. Защото усещам, че наистина на ниво администрации започва да има някаква паника и съпротива, че капацитетът ни е малък“. Той направи предложение още казусът да бъде разгледан от председателски съвет. „За мен е очевидно как ще реагира администрацията на това нещо. Тя е паникьосана, защото трябва да се свърши работа и ще се опита да го саботира. Притесненията на правителството идват от факта, че те са служебно правителство и не искат да поемат някакъв тежък ангажимент“, каза Николов.

Нека да работим така сякаш предполагаме до утре или вдругиден е политическият живот на този или онзи орган - имаме хоризонт и взимаме отговорни решения, отбеляза председателят на културната комисия Ангел Янчев („Възраждане“).

Не можем да делим правителства на служебни и редовни, защото има министри, има и чиновници, които стоят зад тях и изпълняват, посочи Костадин Костадинов („Възраждане“). Според него когато се започне тази инициатива, за нея би следвало да има приемственост. „В една работеща държавна администрация, в една работеща държава няма значение кой, има значение как“, каза Костадинов.

В края на заседанието заместник-министърът на културата Виктор Стоянов благодари за подкрепата. Той съобщи, че от МК ще организират още утре предварителна среща с представители от министерствата, които биха били свързани с  организацията на форума.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Авансцена
7134
Авансцена

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО.Това съобщи служебният заместник-министър на културата Виктор Стоянов по време на днешното заседание на парламентарната комисия по културата и медиите.

| 25 Юли 2024, 16:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО
България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО
Снимка © Христо Касабов / БТА

България е получила покана да кандидатства за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи служебният заместник-министър на културата Виктор Стоянов по време на днешното заседание на парламентарната комисия по културата и медиите.

„Пред нас се открива една изключителна възможност. В началото на 46-ата сесия на ЮНЕСКО към българската страна е отправено предложение да издигне кандидатурата си за председател и домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство през 2025 г.“, каза той. 

“Вирджиния балет” при Младежки дом - Велико Търново спечели три златни, три сребърни и три бронзови отличия на Световното танцово първенство в Нидерландия, съобщи хореографът от школата Мария Казарина. То се проведе в град Венло, а за да се явят на финалите като представители на старата столица и България, танцьорките се бяха класирали в челната тройка в голяма част от категориите на националните квалификации през месец март, посочи тя.

На световните финали школата се представи с 23 хореографии в различни възрастови категории и стилове – класически балет, балет на палци, съвременни и характерни танци, джаз и шоу.

На първо място в света в характерни танци – мини (6-9 години) се нареди хореографията на Виргиния Казарина “Алегрия”, а второто злато е за китайската хореография на Сергей Казарин The wind of beauty в категория adults до 22 го

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие на великотърновския театър "Страната на усмивките". Това каза на пресконференция режисьорът на спектакъла Вера Петрова, която е заместник-директор на Софийската опера и балет. 

Премиерата ще е на 4 юли от 19 ч. в Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" в старата столица, а на 19 юли оперетата ще бъде представена на откритата сцена на Царевец, като част от Оперен сезон "Сцена на вековете".

"Страната на усмивките" е рядко поставяно заглавие, особено в България, но за великотърновския театър това е третата му постановка, посочи директорът на културната институция Васил Вълчев.

Началото поставят Недялко Ковачев, заедно с Грую Герданников като диригент, през 1985 година. През 2010 година, която е първата в мандата на Вълчев като директор, той започва точно с това заглавие. Тогава

Документалната поредица на Епъл Ти Ви плюс с названието „Кей-поп Айдолс“ (K-pop Idols) предлага задълбочен поглед към това как кей-поп индустрията приема и разгръща нови идеи, като същевременно се бори с предизвикателствата, предаде Асошиейтед прес. 

Поредицата от шест части представя корейско-американската звезда Джеси и изгряващи кей-поп групи като Cravity и Blackswan, като документира възходите и паденията в кариерите им. 

Музикалният жанр кей-поп е известен с комбинацията от вокали и прецизна хореография. Членовете на момичешката мултинационална група Blackswan Фату Самба и Алена Смит с псевдоним "ЕнВи" (NVee) казаха пред Асошиейтед прес, че репетират до 10 часа дневно. Това включва хореография и вокални сесии преди да започне сезона, свързан с поредица от събития за популяризиране на последните им песни. 

След като сключат догово

В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.

Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява. 

Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.

Американската изпълнителка Тейлър Суифт триумфира за трета поредна година на Видео наградите на MTV (MTV Video Music Awards) в основната категория „Видеоклип на годината“, предадоха световните осведомителни агенции.

Годишната церемония по връчването на престижните награди беше излъчена от MTV в сряда през нощта.

Суифт спечели наградата за видеоклипа си към песента Fortnight, която изпълнява заедно с рапъра Пост Малоун. В тази категория бяха номинирани още Ариана Гранде с We Can`t Be Friends, рапърката Доджа Кет с Paint the Town Red, Били Айлиш с LUNCH, известният рапър Еминем с Houdini и певицата Сиза със Snooze. По този начин Суифт стана петкратен носител на наградата на MTV в тази категория, като преди това спечели през 2015, 2019, 2022 и 2023 г.

Суифт беше призната и за „Изпълнителк

По думите му в рамките на сесията са водени разговори, от които е установена положителна нагласа от страна на делегатите на различните държави. В случай, че България подаде документи и кандидатства за домакинството, такова предложение трябва да се гласува на 30 юли, по време на настоящата сесия в Делхи, стана ясно по време на заседанието.

Виктор Стоянов посочи, че за последен път страната ни е била домакин на подобен форум на ЮНЕСКО през далечната 1985 г., когато е организирана сесията на Генералната конференция на организацията. На 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО се очаква да се включат делегации от 150 държави или около 1500 души. 

Последната за сезона премиера на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич е постановката „Лудориите на Карлсон“ по книгата на Астрид Линдгрен. 

Това съобщи на пресконференция директорът на театъра Петър Петков. Той каза още, че това е една много хубаво, много живо и много актьорско представление. 

„Най-хубавото е, че децата много ще му се радват. В тази постановка взима участие и най-новото попълнение на трупата Елена Георгиева“, каза още Петков. 

Режисьор е Леонард Капон, в ролите влизат Валентин Иванов, Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова и Росен Радев. Музиката е на Пламен Петков, а София Митева отговаря за художественото ателие и кукли.

Режисьорът Леонард Капон каза, че винаги е харесвал Астрид Линдгрен като автор. „Каквото и да прочетеш от нея, винаги е много съвременно и се отнася за всяко време. Отключва въображението и на го

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Сезонът в Общински куклен театър „Патилан“ в Монтана започва на 13 и 14 септември с премиера на представлението „Рибарят и златната рибка“, съобщиха от ръководството на театъра.

Спектакълът е нов в афиша, негови автори и режисьори са Христина Тодорова и Симеон Тодоров. Сценографията е дело на Христина Тодорова, а композитор е Георги Гарчов. В ролите участват актьорите Мила Топалова, Тихомир Иванов, Мариана Кирилова и Венелин Първанов.

През 2023-2024 година куклен театър „Патилан“ се похвали с един от най-силните си сезони - 85 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София. 

Музеят „Леополд“ представя изложба, озаглавена „Блясък и мизерия“, представяща изкуството на „Новата предметност“ в Германия през 20-те и 30-те години на ХХ век за първи път в Австрия.

С около 150 експоната от известни международни музеи и частни колекции, около 100 картини, 40 творби на хартия, както и фотографии и архивни материали, експозицията показва това определящо за онова време течение в изобразителното изкуство в Германия.

Художественото движение „Нова предметност“ води началото си от 1925 година, когато Густав Фридрих Хартлауб организира изложба под това име, контрастираща с експресионизма, чийто индивидуалистичен модел не е в състояние да регистрира ситуацията на духовна и политическа криза или нейните реалности.

Хартлауб разграничава две течения на движението „Нова предметност“: политически ориентирано ляво движение, определяно от критиката на цивилиз

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

„Подготовката и провеждането на срещата могат да изведат България във фокуса на вниманието на световната общност с богатото си материално културно наследство, с природните си забележителности и не на последно място – с богатото си нематериално културно наследство и многообразие. Домакинството на страната ни, 40 години след 1985 г., би спомогнало да бъдат затвърдени позиции за вписани обекти на България в световното културно и природно наследство и съответно – да ни помогне за нашата кауза да запазим статута на Несебър в списъка на световното културно и природно наследство“, посочи заместник-министърът на културата. Паралелно към основната сесия се организират и специализирани форуми, както и събития от различни държави. Според процедурните правила сесията се провежда в рамките на 10 дни през месеците юни, юли, като задължително започва в неделя и приключва в сряда. 

Министерството на културата предлага България да определи проф. д-р Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей в Русе, в личното му качество на учен, за председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, която евентуално би се провела в София през следващата година, посочи още Стоянов. По думите му разходите по подготовката на такъв форум биха били на стойност между осем и 10 милиона лева. Това е съвсем примерен бюджет на базата на предишни сесии на ЮНЕСКО, обясни той.

„Разбира се, всички институции обичат да играят на сигурно и да са подготвени предварително, но има и съответните притеснения с това доколко България би се справила“, посочи Виктор Стоянов.

На въпрос от страна на Петър Николов (ГЕРБ-СДС) относно възможностите на Министерството на културата (МК) да се заеме с такава организация и необходимостта от сътрудничества с други ведомства, Стоянов отговори, че екипът на МК ще работи в пълно съдействие с Министерството на външните работи, с Министерството на околната среда и водите.

Според Манол Пейков (ПП-ДБ) е важно тази инициатива да бъде подкрепена. „Мисля, че трябва да трупаме самочувствие като държава да организираме подобни форуми“, отбеляза той. По думите му служебното правителство може да се заеме с това, защото инициативата е престижна и за нея трябва да има приемственост. Смятам, че едва ли ще има парламентарна група, въпреки нашите политически различия, която да се противопостави на тази инициатива, каза още Пейков.

„Аз, доколкото разбирам, по-скоро се изисква някаква символна подкрепа – дали желаем да се приеме това предложение. Естествено, че едва ли някой ще каже, че е лошо да дойде сесията на ЮНЕСКО и да се проведе в България“, отбеляза Тома Биков (ГЕРБ-СДС). Според него, ако едно такова предложение бъде прието, то организацията за неговото осъществяване би паднала върху изпълнителната власт. „За мен е много рискова тази покана, изобщо – приемането на тази покана. Защото ако не го организираме добре и качествено, и нямаме такава възможност, ефектът от много положителен би могъл да стане много отрицателен. И затова мисля, че в следващите много малко дни, които остават, трябва да се стигне до някакъв консенсус в рамките на правителството“, каза още Биков.

Колегата му Петър Николов (ГЕРБ-СДС) отбелязва по време на заседанието, че „за мен това е изключителен шанс за България, който не трябва да бъде пропускан по никакъв начин. Защото усещам, че наистина на ниво администрации започва да има някаква паника и съпротива, че капацитетът ни е малък“. Той направи предложение още казусът да бъде разгледан от председателски съвет. „За мен е очевидно как ще реагира администрацията на това нещо. Тя е паникьосана, защото трябва да се свърши работа и ще се опита да го саботира. Притесненията на правителството идват от факта, че те са служебно правителство и не искат да поемат някакъв тежък ангажимент“, каза Николов.

Нека да работим така сякаш предполагаме до утре или вдругиден е политическият живот на този или онзи орган - имаме хоризонт и взимаме отговорни решения, отбеляза председателят на културната комисия Ангел Янчев („Възраждане“).

Не можем да делим правителства на служебни и редовни, защото има министри, има и чиновници, които стоят зад тях и изпълняват, посочи Костадин Костадинов („Възраждане“). Според него когато се започне тази инициатива, за нея би следвало да има приемственост. „В една работеща държавна администрация, в една работеща държава няма значение кой, има значение как“, каза Костадинов.

В края на заседанието заместник-министърът на културата Виктор Стоянов благодари за подкрепата. Той съобщи, че от МК ще организират още утре предварителна среща с представители от министерствата, които биха били свързани с  организацията на форума.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.